کد خبر : 22494
تاریخ انتشار : دوشنبه 12 مهر 1400 - 14:53

غرب تهران با کمبود مراکز مذهبی و فرهنگی روبرو است

غرب تهران با کمبود مراکز مذهبی و فرهنگی روبرو است

رئیس هیئت امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع) با اشاره به برنامه‌ها و فعالیت‌های این امامزاده در غرب تهران گفت:برنامه داریم تا ۵ سال آینده طبق فرمایش مقام معظم رهبری و سیاست های سازمان اوقاف، این امامزاده را یکی از قطب‌های فرهنگی و اجتماعی تهران کنیم.   سرلشکر دکتر سید یحیی صفوی رئیس هیئت امنای

غرب تهران با کمبود مراکز مذهبی و فرهنگی روبرو است

رئیس هیئت امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع) با اشاره به برنامه‌ها و فعالیت‌های این امامزاده در غرب تهران گفت:برنامه داریم تا ۵ سال آینده طبق فرمایش مقام معظم رهبری و سیاست های سازمان اوقاف، این امامزاده را یکی از قطب‌های فرهنگی و اجتماعی تهران کنیم.

  سرلشکر دکتر سید یحیی صفوی رئیس هیئت امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) در حاشیه جلسه هیئت امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع) واقع در منطقه پونک تهران گفت: در این جلسه که دومین جلسه هیئت امنا در سال ۱۴۰۰ بود، تصمیم گرفتیم طرح توسعه حرم این امامزادگان در اولویت پروژه های عمرانی قرار بگیرد و به فضل الهی و کمک خیّرین و مردم عزیز و حمایت های سازمان اوقاف و امور خیریه امیدواریم این پروژه بزرگ تا سه سال آینده به اتمام برسد.
وی با اشاره به محدودیت‌های ترافیکی در دسترسی به این امامزاده خاطرنشان کرد:این امامزاده چون در کوچه پس کوچه‌های محله پونک قرار گرفته است، از نظر دسترسی برای مردم مشکل ایجاد می‌شود، در جلسه امروز تصمیم گرفته شد که مسیر اصلی ورود و خروج زوار به امامزاده از طریق بزرگراه اشرفی اصفهانی تا پایان امسال با همکاری مهندسی سپاه پاسداران و شهرداری منطقه ۲ تهران راه‌اندازی شود.
دکتر صفوی با اشاره به جایگاه ورزش در سلامت جامعه، نشاط اجتماعی و جذب جوانان افزود: در جلسه امروز هیئت امنا، تصمیم گرفتیم یک فضای مناسب جهت توسعه فعالیت‌های باشگاه فرهنگی ورزشی سجاد این امامزاده و  ایجاد زیرساخت‌های حرفه ای برای ورزش نسل جوان به بخش خصوصی واگذار کنیم.
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و رئیس هیئت امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع) با اشاره به فعالیت‌های اجتماعی که در این آستان ارائه می‌شود افزود: در این امامزاده بخش‌های گوناگون در حال ارائه خدمات به مردم و زائران هستند. این آستان با راه‌اندازی مرکز مشاوره، سلامتکده طب سنتی، شورای حل اختلاف، برگزاری کلاس های آموزشی، قرآنی، برنامه‌های فرهنگی و اقدامات خیریه و محرومیت‌زدایی، باشگاه ورزشی و…، محل مراجعه مردم عزیزمان شده است و ما امیدواریم با افزایش و ارتقای این اقدامات، آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی را با کمک سازمان اوقاف، به قطب فرهنگی اجتماعی شمال غرب تهران تبدیل کنیم و به نظر می‌رسد تاکنون در تحقق این هدف موفق بوده‌ایم.
وی با اشاره به استقبال چندین هزار نفر از مردم از سلامتکده طب سنتی پونک که در این امامزاده مشغول فعالیت است گفت: در این سلامتکده بیش از ۱۵ پزشک مستقر هستند که با مجوز وزارت بهداشت، خدمات تخصصی طب سنتی ارائه می‌دهند و روزانه حدود ۴۰۰ نفر از مردم اقصی نقاط کشور به این درمانگاه مراجعه می‌کنند و از خدمات پزشکی سنتی رضایتمندند.
سرلشکر صفوی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی این امامزاده اظهار کرد: طی ۶ ماه گذشته برنامه‌های فرهنگی بزرگی در ماه مبارک رمضان، عید غدیر، ماه محرم، ایام عاشورا و تاسوعا و ماه صفر با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در این امامزاده برگزار شده که مورد استفاده هزاران نفر از مردم قرار گرفته است.
وی افزود: در کنار آستان امامزادگان، یک شورای حل اختلاف با مجوز دادگستری تهران ایجاد شده است که در حل اختلاف خانوادگی مردم و سایر موارد که به شورا مربوط می شود بسیار موفق بوده است. همچینین یک مجموعه فیزیوتراپی نیز جهت ارائه خدمات نیز راه اندازی شده است.
وی با اشاره به طرح‌های عمرانی و برنامه های آینده این آستان تاکید کرد:هیئت امنای آستان برنامه دارند که با تکمیل طرح جامع توسعه شامل ساخت حرم مطهر و شبستان‌های زیارتی، بوستان کتاب، پل معلق گردشکری و اتصال بوستان نهج‌البلاغه به این امامزاده و سایر برنامه‌ها، آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع) را تا ۵ سال آینده طبق فرمایش مقام معظم رهبری، بر اساس سیاست‌های سازمان اوقاف و امور خیریه و با کمک مجمع بزرگ خیرین، یکی از قطب‌های فرهنگی و اجتماعی استان تهران شود.
دکتر صفوی در پایان با تبریک هفته وقف، از مردم و خیرین دعوت کرد که اگر وقفیاتی دارند جهت تکمیل سریعتر پروژه‌ها و تبدیل این آستان به قطب فرهنگی منطقه به این امامزادگان مراجعه و طبق ضوابط سازمان اوقاف و امور خیریه اقدام نمایند که این امر باقیات الصالحات ابدی شان خواهد بود.
امیدواریم آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع)  در بین بقاع متبرکه به الگو تبدیل شود
علی اکبر صالحی قائم مقام رئیس هیئت امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) نیز در جلسه هیئت امنای این امامزادگان گفت: امیدواریم این امامزاده تبدیل به یک امامزاده الگو هم در بخش زیارتی و هم در بخش سیاحتی و استفاده از خدمات اجتماعی و متنوع شود.
صالحی اظهار کرد: این بقعه متبرکه، محل بسیار با ارزشی که سالهای گذشته غریب افتاده بود و به امکانات بالقوه ای که در اینجا بود توجه چندانی نشده بود، اما خوشبختانه از زمانی که سرلشکر صفوی عهده دار ریاست هیئت امناء این امامزادگان شدند حرکت ها و قدم های بلندی برداشته شد.
وی افزود:طی سال های گذشته در حوزه های عمرانی و فرهنگی  پیشرفت بسیار خوبی ایجاد شده به خصوص صحن حرم بسیار خوب جلو رفته است و نقشه جامع خوبی برای آن تهیه شده و تمام امکانات جانبی مورد نیاز زائران نیز در نظر گرفته شده است.
رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با اشاره به برنامه های آینده این آستان گفت: امیدواریم بوستان نهج البلاغه که تا فاصله ای جلو آمده است به همان سبکی قبلی ادامه پیدا کند و طرح پل بین آستان و این بوستان هم با کمک شهرداری تهران احداث شود.
عضو هیئت امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع) با قدردانی از کمک مردم و خیرین به این امامزاده گفت:خیرینی هستند که کمک‌های فراوانی کردند، در جلسه امروز هم قرار شد این کمک‌ها ادامه یابد چون برای تکمیل پروژه ها زیر بار تعهد رفته‌ایم.
صالحی افزود: من امیدوارم ساکنینی این محل که بیش از یک میلیون نفر هستند هم که بعدا استفاده کنندگان از این امکانات خواهند بود، آنها هم همت عالی به خرج بدهند و به صورت وقف یا هر طور که صلاح می‌دانند بیایند کمک بکنند.
صالحی با اشاره به خدمات متنوعی که در این امامزاده معرفی می شود گفت: اینجا علاوه بر محوطه امامزاده که در دست ساخت است، امکانات رفاهی، ورزشی و درمانی هم برای مردم فراهم شده است.
وی تأکید کرد: امیدواریم این امامزاده تبدیل به یک امامزاده الگو هم در بخش زیارتی و هم در بخش سیاحتی و استفاده از خدمات اجتماعی و متنوع شود.
در غرب تهران، در مراکز مذهبی و فرهنگی کمبود داریم
سردار محسن رفیقدوست از اعضای هیئت امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) در جلسه هیئت امنای این امامزاده با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی گفت: منطقه‌ی پونک بعد از انقلاب با ساخت ده‌ها هزار خانه ایجاد شده ولی مراکز فرهنگی و مسجد کمتر در این مناطق کمتر وجود دارد و باید کاری کنیم که اهالی غرب تهران برای فرائض دینی و مذهبی به اینجا بیایند.
سردار رفیقدوست اظهار کرد: اعضای هیئت امنای آستان طی ده سال گذشته برای تبدیل شدن این امامزاده به قطب فرهنگی همت خوبی گذاشتند و تا کنون کارهای خوبی انجام شده و البته کارهای زیادی مانده است، ان شاء الله با اتمام باقی کار و فراهم کردن همه امکانات مورد نیاز منطقه با توجه به کمبود مراکز فرهنگی در غرب تهران، مردم این مناطق برای همه نیازهای درمانی، فرهنگی، مذهبی، قرآنی و آموزشی به استان امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع) مراجعه کنند و نیاز آنها هم در اینجا پاسخ داده شود.
وی افزود: در جلسه امروز هیئت امنا طرح توسعه حرم و باقی پروژه ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ان شاء الله هر چه زودتر این پروژه ها جهت استفاده زائرین آماده خواهد شد.
رفیقدوست گفت: منطقه‌ی پونک بعد از انقلاب با ساخت دهها هزار خانه ایجاد شده ولی مراکز فرهنگی و مسجد کمتر در این مناطق کمتر وجود دارد و باید کاری کنیم که اهالی غرب تهران برای فرائض دینی و مذهبی به اینجا بیایند.
رفیقدوست بیان کرد: امروز تصمیم گرفته شد طرح توسعه حرم مطهر و تکمیل اقدامات گذشته و مجموعه‌های ورزشی، کتابخانه و بوستان کتاب با سرعت بیشتری انجام بگیرد و امیدواریم این طرح‌ها به خوبی پیش برود تا مردم شمال‌غرب تهران محلی برای عبادت و آرامش روحی خود داشته باشند.
آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی علیهماالسلام در محله پونک تهران قرار دارد و علاوه بر سردار صفوی، علی اکبر صالحی و سردار رفیقدوست، مسئولان دیگری همچون سردار اشتری فرمانده ناجا، سردار مؤمنی رئیس ستاد قاچاق کالا و ارز، حجت الاسلام و السملیمن سعیدی رئیس دفتر عقیدتی سیاسی رهبر معظم انقلاب، سردار عبدالرضا عابد از مسئولان قرارگاه سازندگی خاتم، مرتضی طلایی قائم مقام اسبق شورای شهر تهران و مهندس عزیزالله نظری شهردار اسبق منطقه ۲ تهران حضور دارند و دکتر مهدی مزینانی مدیریت این آستان را برعهده دارد.
منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.