کد خبر : 105825
تاریخ انتشار : شنبه 29 آبان 1400 - 2:02

تأثیر کروناویروس بر صنعت بازیافت اروپا

تأثیر کروناویروس بر صنعت بازیافت اروپا

ایسنا/خراسان رضوی نگرانی‌های مربوط به تأثیر طولانی‌مدت شیوع کروناویروس بر بازارهای کلیدی بازیافت اروپا، پس از اتخاذ تدابیر مهار بیشتر بیماری کووید-۱۹در سراسر این قاره به‌شدت افزایش‌یافته است. به گزارش وست نیوز، نگرانی از محدودیت حجم سیستم‌های جمع‌آوری، اختلال در حمل‌ونقل، افزایش حجم زباله در بخش‌های غیر بسته‌بندی، در نظر نگرفتن اقدامات پایداری و کاهش سرمایه‌گذاری‌های

تأثیر کروناویروس بر صنعت بازیافت اروپا

ایسنا/خراسان رضوی نگرانی‌های مربوط به تأثیر طولانی‌مدت شیوع کروناویروس بر بازارهای کلیدی بازیافت اروپا، پس از اتخاذ تدابیر مهار بیشتر بیماری کووید-۱۹در سراسر این قاره به‌شدت افزایش‌یافته است.

به گزارش وست نیوز، نگرانی از محدودیت حجم سیستم‌های جمع‌آوری، اختلال در حمل‌ونقل، افزایش حجم زباله در بخش‌های غیر بسته‌بندی، در نظر نگرفتن اقدامات پایداری و کاهش سرمایه‌گذاری‌های طولانی‌مدت افزایش‌یافته است. حتی در پایان هفته گذشته، افزایش قیمت موادی که برای بازیافت کاربرد دارد و روابط مشتریان خصوصی در کشورهایی مانند ایتالیا موجب نگرانی‌های بیشتری شده است.

کروناویروس تأثیر عمده‌ای بر پتروشیمی‌ها، زنجیره‌های عرضه جهانی، تغییر الگوی تقاضای مصرف‌کننده و نوسانات گسترده در بازارها داشته و نوسانات قیمت نفت نیز بر این موارد تأثیرگذار بوده است.

در حال حاضر، منابع بازیافت پلی‌اتیلن ترفتالات (R-PET) در اروپا شاهد تغییر در رفتار مصرف‌کننده، به‌ویژه عادات خرید  و از همه مهمتر عادات بازیافت است.

مسئول یکی از شرکت‌های بازیافتی آلمانی گفت: “مردم بطری آب را خریداری کرده و دیگر آن را برای بازیافت تحویل نمی‌دهند و در نزد خود نگه می‌دارند.”

تقاضا برای PET در ماه مارس به‌طور قابل‌توجهی افزایش‌یافته است، زیرا اروپایی‌ها برای خرید مواد غذایی و سایر ملزومات احساس ترس کردند.

وی گفت: “این عملکرد افراد در گذشته تحت تأثیر فصل بوده و دلیل آن مصرف کمتر آب در زمستان است اما میزان خرید کنونی به دلیل شیوع این بیماری نیز افزایش‌یافته و افراد در منزل از شیشه‌های آب استفاده مجدد می‌کنند.”

یکی از مهمترین شرکت‌های بازیافتی در آلمان، که بنیادی‌ترین طرح‌های بازیافت را در اروپا اجرا می‌کند نیز اعلام کرده که رفتار افراد تحت تأثیر فاصله اجتماعی و قرنطینه تغییریافته است.

پیش از شیوع بیماری مصرف‌کنندگان بطری‌های PET مورداستفاده خود را از طریق دستگاه‌های فروش معکوس در مکان‌هایی مانند سوپرمارکت‌ها بازیافت می‌کردند، اما در حال حاضر بسیاری از افراد نمی‌دانند چگونه بطری‌های PET را به دلیل خود قرنطینگی و رعایت فاصله اجتماعی برای بازیافت تحویل دهند.

این روند به‌احتمال‌زیاد در فصولی که مصرف نوشیدنی‌ها افزایش می‌یابد، تأثیرگذار خواهد بود. اگر این روند تا تابستان ادامه داشته باشد و افراد از منزل بیرون نروند، از آب‌لوله‌کشی و یا بطری‌های شیشه‌ای برای مصرف نوشیدنی استفاده خواهند کرد

 

روند مشابهی از کاهش نرخ جمع‌آوری در سایر بخش‌های پلیمر بازیافتی مانند پلی‌اتیلن بازیافتی(R-PE)  و پلی‌پروپیلن بازیافت شده (R-PP) نیز پیش‌بینی می‌شود.

یکی از شرکت‌های جمع‌آوری و بازیافت زباله در فرانسه گفت: “ما برنامه‌ریزی کردیم که در هفته‌های آینده مواد کمتری به کارخانه‌های خود وارد کنیم.”

این روند کاهشی موجب شده میزان جمع‌آوری چندین هفته طول کشد و با توجه به عدم قطعیت تقاضا بعید است که فصل اوج سال ۲۰۲۰ مانند سال‌های گذشته باشد.

این روند بر تقاضای مصرف‌کنندگان اصلی این مواد یعنی بازار خودرو، ساخت‌وساز مبلمان فضای باز و بسته‌بندی نیز تأثیرگذار بوده است. به دلیل شیوع بیماری، تقاضای خودرو به‌شدت کاهش‌یافته و احتمالا با تعطیلی موقت تولیدکنندگان خودرو در سراسر اروپا این روند کاهش بیشتری خواهد داشت.

در مقابل ، انتظار می‌رود تقاضای بسته‌بندی مواد غذایی افزایش یابد. انتظار می‌رود که خریداران از مواد غذایی بسته‌بندی‌شده با اصول بهداشتی بیشتر استفاده کنند.

بااین‌وجود ، تأثیر کروناویروس بر صنعت بازیافت هنوز مشخص نیست و ممکن است که همه‌گیری در کوتاه‌مدت بر اهداف پایداری تأثیرگذار باشد.

 

کمبود کارکنان نیز بر چرخه تولید آسیب رسانده است. اما نگرانی گسترده‌تر تأثیرگذاری محدودیت‌ها بر حمل‌ونقل است. اکنون‌که چندین کشور در سراسر اروپا مرزهای خود را بسته و جابجایی کالاها و مردم را محدود کردند، دریافت مواد برای واحدهای بازیافت نیز با مشکل مواجه شده است.

وی گفت: “ما در بخش تدارکات مشکلات بیشتری برای تحویل کالا داریم. به همین دلیل واردات و صادرات نیز به دلیل محدودیت ورود و خروج با مشکل مواجه شده است.”

یک تولیدکننده در اروپای مرکزی گفت: “در حال حاضر تدارکات در اروپا بسیار مشکل است و ما نمی‌دانیم سرانجام این تأثیرات بر تولید چه خواهد بود.”

مشکلات حمل‌ونقل در حال حاضر باعث شده است که برخی از شرکت‌ها برای مدیریت هرگونه اختلال احتمالی اقدام به افزایش موجودی انبارها کنند.

ما مواد اولیه زیادی از فرانسه، هلند و ایتالیا خریداری می‌کنیم و وقتی مرزها به‌طور کامل بسته ‌شود مشکل بزرگی ایجاد خواهد شد و برای تهیه مواد اولیه دچار مشکل خواهیم شد.همچنین ۵۰ درصد از محصول نهایی ما به خارج از آلمان و اروپا ارسال می‌شود و مشتریان نیز نگران تحویل سفارش خود با نبود مواد اولیه هستند.

وی گفت: “در حال حاضر در کارخانه مشکلی نداریم، اما سؤال اینجاست که فردا چه اتفاقی می‌افتد؟.”

عدم اطمینان از واکنش دولت‌های اروپایی به کروناویروس، تقاضا را بیشتر مبهم کرده است، برخی کالاها را انبار می‌کنند، برخی دیگر رویکرد مخالفی اتخاذ می‌کنند و از دستورات جدید سرپیچی می‌کنند.”

تأثیر طولانی‌مدت در تصمیمات سرمایه‌گذاری نیز نامشخص است. درصورتی‌که این صنعت بخواهد اهداف بلندپروازانه برای بازیافت بسته‌بندی داشته باشد، سرمایه‌گذاری درزمینه بازیافت مکانیکی و شیمیایی بسیار مهم است. در کلیه پلیمرهای بازیافت شده با کمبود شدید مواد درجه‌یک هم در قسمت جمع‌آوری و هم در پردازش مجدد برای مواد غذایی روبرو هستیم.

 

فناوری جدید، روش‌های جدید جمع‌آوری، رشد بازیافت مواد شیمیایی و افزایش ظرفیت پردازش مجدد همه برای دستیابی به اهداف ۲۰۲۵ موردنیاز است.

بااین‌وجود، یک‌چشم انداز اقتصادی ضعیف‌تر اثر محدودکننده‌ای در سرمایه‌گذاری پیش‌بینی می‌کند، به‌ویژه در بخش‌هایی مانند بازیافت که سرمایه‌گذاری برای استارت آپ‌ها به دلیل موانع کمتر راحت‌تر از شرکت‌های پتروشیمی بزرگ است و سیستم‌های جمع‌آوری تا حد زیادی در کنترل محلی باقی می‌مانند. اما مسوولان معتقدند شرایط فعلی بر هر دو مورد آسیب می‌رساند.

به‌عنوان‌مثال، فقدان اقتصادی ناشی از رکود جهانی سال ۲۰۰۸ منجر به بیش از یک دهه کاهش سرمایه‌گذاری در سیستم‌های جمع‌آوری توسط مقامات محلی به دلیل اقدامات گسترده ریاضت اقتصادی در سراسر اروپا شد.

به دلیل وجود فاصله اجتماعی برای پیشگیری از همه‌گیری این ویروس، رکود اقتصادی جهانی به‌طور فزاینده‌ای پیش خواهد رفت.

در حال حاضر، اکثر صنعت بازیافت اروپا به‌طورمعمول به فعالیت خود ادامه می‌دهد، اما عواقب این روند سال‌های آینده احساس خواهد شد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید رپورتاژ آگهی

فلت تی ئی
رشته آش
کاکتوسو
شکرو
رب فود
بیبی لازم
آی شیکر
کرم ارده
آجیل کار
تایپیستو
رب گوجه
آنلاین ناتس
لوتوس کود
آی روغن
گزدار